By clicking you accept our User Agreement

Event Contact

3 Park Avenue

17th Floor
New York
New York  10016
Tel : 732 -562 -3878

ISCA 2016 The 43rd International Symposium on Computer Architecture

Exhibition Area, sf
Exhibition Hall
Largest Ballroom, sf
Ballroom Seating
Hotels, Rooms
Attendees
2016
500
2015
2014
2013
2012
2011
Exhibitors
2016
2015
2014
2013
2012
2011
EVENT DATE
Jun 2016
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

EVENT

ISCA - International Symposium of Computer Architecture.

The 43rd International Symposium on Computer Architecture (ISCA) is the premier forum for new ideas and research results in computer architecture. This year ISCA will be held in Seoul, South Korea during June 18-22, 2016.

VENUE LOCATION

South Korea

AGENDA

Jun 18   

8:00am-9:00am

Breakfast
(for Workshop and Tutorial attendees only)

9:00am-12:30pm***

AM Workshops and Tutorials

12:30pm-2:00pm

Lunch
(for Workshop and Tutorial attendees only)

2:00pm-5:30pm

PM Workshops and Tutorials

Jun 19   

8:00am-9:00am

Breakfast
(for Workshop and Tutorial attendees only)

9:00am-12:30pm

AM Workshops and Tutorials

12:30pm-2:00pm

Lunch
(for Workshop and Tutorial attendees only)

2:00pm-5:30pm

PM Workshops and Tutorials

 

5:30pm-7:30pm

Welcome Reception (for all registered attendees)

Jun 20   

7:30am

Breakfast

 

8:15am

Welcome from General and Program Chairs

8:30am-9:30am

Keynote 1

Chair: Gabriel Loh

9:30am-10:30am

Lightning Talks 1

Chair: André Seznec

10:30am-11:00am

Coffee Break

 

 

11:00am-12:00pm
Session 1A: Neural Networks 1

Chair: Michael Taylor
UCSD

Cnvlutin: Ineffectual-Neuron-Free Deep Convolutional Neural Network Computing

Jorge Albericio

University of Toronto

Patrick Judd

Tayler Hetherington

University of British Columbia

Tor Aamodt

Natalie Enright Jerger

University of Toronto

Andreas Moshovos

ISAAC: A Convolutional Neural Network Accelerator with In-Situ Analog Arithmetic in Crossbars

Ali Shafiee

University
of Utah

Anirban Nag

Naveen Muralimanohar

HP Labs

Rajeev Balasubramonian

University of Utah

John Paul Strachan

HP Labs

Miao Hu

R. Stanley Williams

Vivek Srikumar

University of Utah

A Novel Processing-in-memory Architecture for Neural Network Computation in ReRAM-based Main Memory

Ping Chi

UC Santa Barbara

Shuangchen Li

Cong Xu

HP Labs

Tao
Zhang

Nvidia

Jishen Zhao

UC
Santa Cruz

Yongpan Liu

Tsinghua University

Yu Wang

Yuan Xie

UC Santa Barbara

11:00am-12:00pm
Session 1B: Heterogeneous Architecture / Approximate Computing

Chair: Murali Annavaram
USC

Asymmetry-Aware Work-Stealing Schedulers

Christopher Torng

Cornell University

Moyang Wang

Christopher Batten

Morpheus: Creating Application Objects Efficiently for Heterogeneous Computing

Hung-Wei Tseng

University of California, San Diego

Qianchen Zhao

Yuxiao Zhou

Mark Gahagan

Steven Swanson

Towards Statistical Guarantees in Controlling Quality Tradeoffs in Approximate Acceleration

Divya Mahajan

Georgia Institute of Technology

Amir Yazdanbakhsh

Jongse Park

Bradley Thwaites

Hadi Esmaeilzadeh

 

12:00pm-1:30pm

Lunch

 

 

1:30pm-2:30pm
Session 2A: Caches

Chair: Carole Wu
ASU

Back to the Future: Leveraging Belady’s Algorithm for Improved Cache Replacement

Akanksha Jain

University of Texas at Austin

Calvin Lin

Efficient Synonym Filtering and Scalable Delayed Translation for Hybrid Virtual Caching

Chang Hyun Park

KAIST

Taekyung Heo

Jaehyuk Huh

LAP: Loop-Block Aware Inclusion Properties for Energy-Efficient Asymmetric Last Level Caches

Hsiang-Yun Cheng

Penn State / UCSB

Jishen Zhao

UCSC

Jack Sampson

Penn State

Mary Jane Irwin

Aamer Jaleel

Nvidia

Yu Lu

Qualcomm

Yuan Xie

UCSB

1:30pm-2:30pm
Session 2B: Hardware Design

Chair: Mattan Erez
UT Austin

Automatic Generation of Efficient Accelerators for Reconfigurable Hardware

Raghu Prabhakar

Stanford University

David Koeplinger

Yaqi Zhang

Christina Delimitrou

Christos Kozyrakis

Kunle Olukotun

Strober: A Fast and Accurate Sample-Based Energy Simulation Framework for Arbitrary RTL

Donggyu Kim

UC Berkeley

Adam Izraelevitz

Christopher Celio

Hokeun Kim

Brian Zimmer

Yunsup Lee

Jonathan Bachrach

Krste Asanovic

Identifying and Managing Non-criticality in Units for HW/SW Co-designed Processors

Michael A. Laurenzano

University of Michigan

Jiang Chen

Lingjia Tang

Jason Mars

2:30pm-3:30pm
Session 3A: Accelerators

Chair: Trey Cain
Qualcomm

Biscuit: A Framework for Near-Data Processing of Big Data Workloads

Boncheol Gu

Samsung Electronics Co.

Andre Sungho Yoon

Duck-Ho Bae

Insoon Jo

Jinyoung Lee

Jonghyun Yoon

Jeong Kang

Moonsang Kwon

Sangyeun Cho

Jaeheon Jeong

Duckhyun Chang

Energy Efficient Architecture for Graph Analytics Accelerators

Muhammet Mustafa Ozdal

Bilkent University

Serif Yesil

Taemin Kim

Intel Corporation

Andrey Ayupov

John Greth

Steven Burns

Ozcan Ozturk

Bilkent University

ASIC Clouds: Lessons from the Cryptocurrency Wars

Ikuo Magaki

UC San Diego, Toshiba

Moein Khazraee

UC San Diego

Luis Vega

Michael Bedford Taylor

2:30pm-3:30pm
Session 3B: GPUs I

Chair: Chia-Lin Yang
NTU

APRES: Improving Cache Efficiency by Exploiting Load Characteristics on GPUs

Yunho Oh

Yonsei University

Keunsoo Kim

Myung Kuk Yoon

Jong Hyun Park

Yongjun Park

Hongik University

Won Woo Ro

Yonsei University

Murali Annavaram

University of Southern California

Transparent Offloading and Mapping (TOM): Enabling Programmer-Transparent Near-Data Processing in GPU Systems

Kevin Hsieh

CMU

Eiman Ebrahimi

Nvidia

Gwangsun
Kim

KAIST

Niladrish Chatterjee

Nvidia

Mike O’Connor

Nandita Vijaykumar

CMU

Onur Mutlu

Stephen W. Keckler

Nvidia

Efficient Intra-SM Slicing through Dynamic Resource Partitioning for GPU Multiprogramming

Qiumin Xu

University of Southern California

Hyeran Jeon

Keunsoo Kim

Yonsei University

Won Woo Ro

Murali Annavaram

University of Southern California

 

3:30pm-4:00pm

Break

 

 

4:00pm-5:00pm
Session 4A: Neural Networks 2

Chair: Shubu Mukherjee
Cavium

EIE: Efficient Inference Engine on Compressed Deep Neural Network

Song Han

Stanford University

Xingyu Liu

Huizi Mao

Tsinghua University

Jing Pu

Stanford University

Ardavan Pedram

Mark Horowitz

Bill Dally

RedEye: Analog ConvNet Image Sensor Architecture for Continuous Mobile Vision

Robert LiKamWa

Rice University

Yunhui Hou

Mia Polansky

Yuan Gao

Lin Zhong

Minerva: Enabling Low-Power, High-Accuracy Deep Neural Network Accelerators

Brandon Reagen

Harvard University

Paul Whatmough

Robert Adolf

Saketh Rama

Hyunkwang Lee

Saekyu Lee

Jose Miguel Hernandez Lobato

Gu-Yeon Wei

David Brooks

4:00pm-5:00pm
Session 4B: NoC / Virtualization

Chair: David Wentzlaff
Princeton

Opportunistic Competition Overhead Reduction for Expediting Critical Section in NoC based CMPs

Yuan Yao

KTH Royal Institute of Technology, Sweden

Zhonghai Lu

Short-Circuit Dispatch: Accelerating Virtual Machine Interpreters on Embedded Processors

Channoh Kim

Sungkyunkwan University (SKKU)

Sungmin Kim

Hyeon Gyu Cho

Dooyoung Kim

Jaehyeok Kim

Younghwan Oh

Hakbeom Jang

Jae W. Lee

A Measurement Study of ARM Virtualization Performance

Christoffer Dall

Columbia University

Shih-Wei Li

Jintack Lim

Jason Nieh

Georgios Koloventzos

5:00pm-5:40pm
Session 5A: Cache / Memory Compression

Chair: Jung Ho Ahn
SNU

Base-Victim Compression: An Opportunistic Cache Compression Architecture

Jayesh Gaur

Intel

Alaa R. Alameldeen

Sreenivas Subramoney

Bit-Plane Compression: Transforming Data for Better Compression in Many-core Architectures.

Jungrae Kim

The University of Texas at Austin

Michael Sullivan

Nvidia

Esha Choukse

The University of Texas at Austin

Mattan Erez

5:00pm-5:40pm
Session 5B: Reliability 1

Chair: Koji Inoue
Kyushu

XED: Exposing On-Die Error Detection Information for Strong Memory Reliability

Prashant J. Nair

Georgia Institute of Technology

Vilas Sridharan

Advanced Micro Devices, Inc.

Moinuddin K. Qureshi

Georgia Institute of Technology

ACT: A Hardware-Software Combined Approach for Production-Run Software Failure Diagnosis via Adaptive Communication Tracking

Mohammad Mejbah ul Alam

University of Texas at San Antonio

Abdullah Muzahid

 

5:45pm-7:15pm

Business Meeting

 
Jun 21   

7:30am

Breakfast

 

8:30am-9:30am

Keynote 2

Chair: Sang Lyul Min

9:30am-10:30am

Lightning Talks 2

Chair: André Seznec

10:30am-11:00am

Break

 

 

11:00am-12:00pm
Session 6: Neural Networks 3

Chair: Emre Ozer
ARM

Eyeriss: A Spatial Architecture for Energy-Efficient Dataflow for Convolutional Neural Networks

Yu-Hsin Chen

MIT

Joel Emer

MIT/NVIDIA

Vivienne Sze

MIT

Neurocube: A Programmable Digital Neuromorphic Architecture with High-Density 3D Memory

Duckhwan Kim

Georgia Institute of Technology

Jaeha Kung

Sek Chai

SRI International

Sudhakar Yalamanchili

Georgia Institute of Technology

Saibal Mukhopadhyay

An Instruction Set Architecture for Neural Networks

Shaoli Liu

Chinese Academy of Sciences

Zidong Du

Jinhua Tao

Dong Han

Tao Luo

Yuan Xie

UCSB

Yunji Chen

Chinese Academy of Sciences

Tianshi Chen

 

12:00pm-2:00pm

Awards Lunch

 

2:00pm-2:30pm

Room Setup/Reconfiguration

 

2:30pm-3:50pm
Session 7A: Microarchitecture

Chair: Antonio Gonzalez
UPC

Decoupling Loads for Nano-Instruction Set Computers

Ziqiang Huang

Duke Univeristy

Andrew Hilton

Benjamin Lee

Future Vector Microprocessor Extensions for Data Aggregations

Timothy Hayes

Barcelona Supercomputing Center

Oscar Palomar

Osman Unsal

Adrian Cristal

Mateo Valero

Efficiently Scaling Out-of-Order Cores for Simultaneous Multithreading

Faissal Sleiman

U. Michigan / Pure Storage

Thomas Wenisch

U. Michigan

Accelerating Dependent Cache Misses with an Enhanced Memory Controller

Milad Hashemi

UT Austin

Khubaib

Apple

Eiman Ebrahimi

Nvidia

Onur Mutlu

CMU

Yale Patt

UT Austin

2:30pm-3:50pm
Session 7B: Datacenters

Chair: Sandhya Dwarkadas
Rochester

Treadmill: Attributing the Source of Tail Latency through Precise Load Testing and Statistical Inference

Yunqi Zhang

University of Michigan

David Meisner

Facebook Inc.

Jason Mars

University of Michigan

Lingjia Tang

Dynamo: a Data Center-Wide Power Management System

Qiang Wu

Facebook Inc.

Qingyuan Deng

Bin Li

Lakshmi Ganesh

Justin Meza

Chang-Hong Hsu

Facebook Inc. / Univ. of Michigan Ann Arbor

Yun Jin

Facebook Inc.

Yee Jiun Song

Sanjeev Kumar

Peak Efficiency Aware Scheduling for Highly Energy Proportional Servers

Daniel Wong

University of California, Riverside

Power Attack Defense: Securing Battery-Backed Data Centers

Chao Li

Shanghai Jiao Tong University

Zhenhua Wang

Xiaofeng Hou

Haopeng Chen

Xiaoyao Liang

Minyi Guo

 

4:00pm-6:00pm

Excursion

 

6:00pm

Banquet

Jun 22   

8:00am

Breakfast

 

 

9:00am-10:00am
Session 8A: Memory 1

Chair: John Kim
KAIST

DRAF: A Low-Power DRAM-Based Reconfigurable Acceleration Fabric

Mingyu Gao

Stanford University

Christina Delimitrou

Dimin Niu

Samsung Semiconductor Inc.

Krishna T. Malladi

Hongzhong Zheng

Bob Brennan

Christos Kozyrakis

Stanford University

Mellow Writes: Extending Lifetime in Resistive Memories through Selective Slow Write Backs

Lunkai Zhang

UC Santa Barbara

Brian Neely

Diana Franklin

University of Chicago

Dmitri Strukov

UC Santa Barbara

Yuan Xie

Fred Chong

University of Chicago

MITTS: Memory Inter-arrival Time Traffic Shaping

Yanqi Zhou

Princeton University

David Wentzlaff

9:00am-10:00am
Session 8B: Emerging Architectures

Chair: Alvin Lebeck
Duke

The Anytime Automaton

Joshua San Miguel

University of Toronto

Natalie Enright Jerger

Accelerating Markov Random Field Inference using Molecular Optical Gibbs Sampling Units

Siyang Wang

Duke University

Xiangyu Zhang

Yuxuan Li

Ramin Bashizade

Song Yang

Chris Dwyer

Alvin R. Lebeck

Evaluation of an Analog Accelerator

Yipeng Huang

Columbia University

Ning Guo

Mingoo Seok

Yannis Tsividis

Simha Sethumadhavan

 

10:00am-10:30am

Break

 

 

10:30am-11:30am
Session 9A: GPUs 2

Chair: Kei Hiraki
U Tokyo

LaPerm: Locality Aware Scheduler for Dynamic Parallelism on GPUs

Jin Wang

Georgia Institute of Technology

Norm Rubin

NVIDIA Research

Albert Sidelnik

Sudhakar Yalamanchili

Georgia Institute of Technology

ActivePointers: Software Address Translation Layer on GPUs

Sagi Shahar

Technion

Shai Bergman

Mark Silberstein

Virtual Thread: Maximizing Thread-Level Parallelism beyond GPU Scheduling Limit

Myung Kuk Yoon

Yonsei University

Keunsoo Kim

Sangpil Lee

Won Woo Ro

Murali Annavaram

University of Southern California

10:30am-11:30am
Session 9B: Reliability 2

Chair: Yoav Etsion
Technion

All-Inclusive ECC: Thorough End-to-End Protection for Reliable Computer Memory

Jungrae Kim

The University of Texas at Austin

Michael Sullivan

Nvidia

SangKug Lym

The University of Texas at Austin

Mattan Erez

Transforming Error Patterns to Enable Deeper Voltage Scaling in On-chip Memories

Henry Duwe

University of Illinois at Urbana-Champaign

Xun Jian

Daniel Petrisko

Rakesh Kumar

RelaxFault Memory Repair

Dong Wan Kim

The University of Texas at Austin

Mattan Erez

11:30am-12:30pm
Session 10A: Energy-efficient Computing

Chair: Gilles Pokam
Intel

Using Multiple Input, Multiple Output Formal Control for Dynamic Architecture Parameter Tuning

Raghavendra Pradyumna Pothukuchi

University of Illinois at Urbana-Champaign

Amin Ansari

Qualcomm Research

Petros G. Voulgaris

University of Illinois at Urbana-Champaign

Josep Torrellas

Exploiting Dynamic Timing Slack for Energy Efficiency in Ultra-Low-Power Embedded Systems

Hari Cherupalli

University of Minnesota

Rakesh Kumar

University of Illinois at Urbana-Champaign

John Sartori

University of Minnesota

CASH: Supporting IaaS Customers with a Sub-core Configurable Architecture

Yanqi Zhou

Princeton University

Henry Hoffmann

University of Chicago

David Wentzlaff

Princeton University

11:30am-12:30pm
Session 10B: Memory 2

Chair: Moinuddin Qureshi
GaTech

Boosting Access Parallelism to PCM-Based Main Memory

Mohammad Arjomand

Pennsylvania State University

Mahmut T. Kandemir

Anand Sivasubramaniam

Chita Das

Exceeding the Best of Nested and Shadow Paging

Jayneel Gandhi

University of Wisconsin – Madison

Mark D. Hill

Michael M. Swift

Energy Efficient Data Encoding in DRAM Data Channels exploiting Data Value Similarity

Hoseok Seol

KAIST

Wongyu Shin

Jaemin Jang

Jungwhan Choi

Jinwoong Suh

Lee-Sup Kim

 

12:30pm

Conference Closing

 

PRESS RELEASES